Wiza do USA krok po kroku

by Paula Simińska
133 views

Inspiracją do dzisiejszego wpisu były dziesiątki pytań dot. wizy do USA, zadawanych przez moich znajomych – każdemu wydaje się, że to bardzo skomplikowany proces. Tymczasem jest zupełnie inaczej! Ale od początku …
Polacy jeszcze do niedawna podczas każdej podróży do Stanów Zjednoczonych musieli posiadać ważny paszport z ważną wizą amerykańską (jedno i drugie musi mieć termin ważności min. 6 miesięcy do przodu). Jeżeli wizy nie posiadaliśnmy- musieli śmy się o nią ubiegać w Amerykańskiej Ambasadzie. W swoim otoczeniu mam wielu znajomych, którzy marzą o podróży do USA, ale od lat nie zdecydowali ubiegać się o wizę, bo to skomplikowane, bo drogie (to akurat prawda) i możemy wydać pieniądze, a wizy nie dostać. W zeszłym roku nastąpiła jednak wiekopomna chwila i od 11.11.2019 osoby posiadające ważny, polski paszport mogę udać się do USA bez wizy, nie dłużej jednak niż na 90 dni. Jeśli chcecie w Stanach spędzić więcej czasu, niż wspomniane 90 dni, w dalszym ciągu musicie ubiegać się o wizę. W tym wpisie postaram się wyjaśnić Wam proces ubiegania się o amerykańską wizę turystyczną (B2) oraz rozwiać wątpliwości z tym związane. Jeśli podróżując do USA potrzebujecie wizy polecam aplikować o nią przez stronę iVisa.

Ile kosztuje wiza?

W zależności od powodu podróży i rodzaju wizy, różne są opłaty za rozpatrzenie wniosku wizowego – opłata za wizę amerykańską turystyczną (B2), jaką posiadam, upoważniającą do wjazdu na teren USA na 6 miesięcy wynosi 160$, czyli około 625 zł.

Czy zwrócą mi pieniądze, jeśli nie dostanę wizy?

Nie. Opłata 160$ nie jest opłatą za wydanie wizy, ale za rozpatrzenie Twojego wniosku. Oznacza to, że niezależnie od decyzji Konsula, pieniądze nie zostaną Ci zwrócone. Jak to mówią – jest ryzyko, jest zabawa. 160$, zwłaszcza przy kilku członkach rodziny nie jest małą kwotą, ale ja nigdy nie żałowałam, że wydałam te pieniądze. Spełnienie marzeń w postaci podróży do USA było dla mnie dużo ważniejsze.

Na ile lat dostanę wizę?

Okres, na jaki wydawana jest wiza (czyli zgoda na wstęp na teren USA) jest indywidualnie ustalany przy rozpatrywaniu każdego wniosku. Ale! Z doświadczenia mojego i wielu znajomych posiadających wizę wiem, że zazwyczaj wiza wydawana jest na 10 lat.

Jak wygląda rozmowa z Konsulem w Ambasadzie?

Przed swoją rozmową z Konsulem, wyobrażałam sobie ją jako stresujące i długie spotkanie z eleganckim i bardzo formalnym Konsulem, w dużym gabinecie przy okrągłym stole 🙂 Tymczasem, rzeczywistość okazała się zgoła inna! Kolejka w Ambasadzie do rozmów z Konsulami wygląda trochę, jak kolejka w Biurze Paszportowym. Jest dużo ludzi, ale cały proces idzie bardzo sprawnie. Na swoją kolej czekałam nieco ponad 40 mint, a rozmowa przy okienku niczym na poczcie z przemiłą Jamajką, pełniącą funkcję Konsula trwała niecałe 3 minuty i wydaje mi się, że była raczej formalnością. Myślę, że musiałabym się bardzo dziwnie zachowywać, żeby tej wizy nie dostać 🙂 Konsul zapytała mnie (po angielsku, ale jest też możliwość umówienia spotkania z tłumaczem), czy w ciągu ostatnich dwóch lat byłam gdzieś za granicą oraz gdzie, czy byłam już w Stanach i, czy mam tam znajomych, W międzyczasie wypełniała jakieś dokumenty dotyczące mojej osoby. Na koniec życzyła miłej podróży wydając zgodę na wydanie wizy. Jeśli planujesz spotkanie w Ambasadzie USA w Warszawie, przyjedź wcześniej – wejście na teren Ambasady trwa (odbywa się tam kontrola bezpieczeństwa jak na lotnisku), a pod samą Ambasadą nie można parkować i potrzeba chwilę czasu na znalezienie wolnego miejsca w pobliżu.

Jak długo czeka się na wizę?

Wypełniając wniosek o wizę od razu opłacasz rozpatrzenie wniosku i umawiasz się na spotkanie z Konsulem. Zazwyczaj pierwsze terminy spotkań dostępne są już na najbliższe dni. Oczywiście w sezonie letnim daty spotkań mogą być bardziej odległe, bo – jak w przypadku wyrabiania paszportów – w sezonie jest więcej wniosków. Po uzyskaniu przez Konsula zgody na wydanie wizy, zostawiamy swój paszport w Ambasadzie i odbieramy (osobiście albo wybieramy opcję z dostawą) już po kilku dniach od spotkania. Oznacza to, że przy odrobinie szczęścia wizę można otrzymać w jakieś 2 tygodnie.

Ubieganie się o wizę do USA krok po kroku


#usa

 

You may also like