Home Chorwacja Trogir – co warto zobaczyć?

Trogir – co warto zobaczyć?

by Paula Simińska
1,4K wyświetleń

Jeśli miałabym wskazać jedno miejsce w Chorwacji, które zrobiło na mnie największe wrażenie, bez wahania wskazałabym Trogir. To portowe miasto z zachwycającą starówką i niezliczoną ilością klimatycznych knajpek szczerze mnie zachwyciło.

Trogir jest miastem położonym na wyspie między Čiovo i lądem. To miasto – muzeum w dosłownym tego słowa znaczeniu, wybudowane bowiem zostało w III wieku p.n.e. (!) – nie dziwi więc fakt, że spacer po wąskich, kamiennych uliczkach przenosi nas trochę do innej epoki. W 1997 roku starówka Trogiru wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Trogir nazywany jest także “Małą Wenecją” i takie właśnie było moje pierwsze skojarzenie, gdy zobaczyłam to cudne miasteczko. Zobaczymy tam również marinę z dwustoma miejscami do cumowania w morzu i osiemdziesięcioma na lądzie. Robi wrażenie zarówno w dzień, jak i w nocy!

Informacje praktyczne

Do Trogiru dostać się można na kilka sposobów. Jadąc autostradą od Zagrzebia należy zjechać zjazdem na Trogir (24 Prgomet) i przejechać kilka kilometrów lokalną drogą (uwaga na ostre zakręty). Od strony Splitu najlepiej wybrać drogę Ivana Pavla II (D8) i kierując się znakami zjechać na Trogir. Ze Splitu do Trogiru można również przypłynąć statkiem, a taka podróż nie zajmie więcej niż godzinę. W pobliżu Trogiru znajduje się też lotnisko SPU, o którym pisałam we wpisie o podróży samolotem do Chorwacji.

Wskazówka: Jeżeli nie znajdziecie wolnego miejsca parkingowego po stronie wyspy Čiovo (przy marinie), tuż za mostem zjedźcie w lewo i niedaleko znajduje się duży parking (płatny 10 kun/h).

Podczas zwiedzania Trogiru polecam Wam spontaniczny spacer wąskimi uliczkami miasta, bez konkretnego planu, czy mapy. Tylko w taki sposób odkryjecie najpiękniejsze zakamarki Trogiru. Promenadą najlepiej spacerować o zachodzie słońca – jest tutaj wtedy najpiękniej.

Zwiedzanie Trogiru – nawet nieśpieszne – nie zajmie Wam więcej niż połowę dnia. To małe miasteczko. Dlatego polecam rano wybrać się na plażę i wodne szaleństwa, a do Trogiru przyjechać po południu – wówczas panuje tu najlepszy klimat. Jeżeli natomiast chcecie uniknąć tłumów i zależy Wam na pięknych zdjęciach miasta bez setki turystów w tle – polecam wybrać się do Trogiru wcześnie rano, kiedy miejscowi pracują, a turyści szaleją na plaży.

Tuż obok Bramy Północnej (Lądowej) znajduje się targ, na którym można kupić oliwę z oliwek, wyroby z kamienia, chorwackie wino czy rakiję, świeże owoce i warzywa, a także wędliny i sery. Ceny dosyć przystępne. Po przeciwnej stronie ulicy znajduję się również bardzo dobrze zaopatrzona, stara apteka. W mieście poza targiem znajdują się też supermarkety: Konzum (vis-a-vis targu), Tommy, Lidl i Kaufland.

Zobacz też