Jak planuję swoje podróże?

by Paula Simińska
384 views

#planowanie podróży

Wielu z moich znajomych, a ostatnio także Czytelników bloga pytało mnie, w jaki sposób organizuję swoje wyjazdy, jak wygląda moje planowanie podróży? Dzisiaj Wam troszkę o tym opowiem.

Jak planuję swoje podróże?

Jeszcze kilka lat temu planowanie moich wyjazdów zależało przede wszystkim od cen biletów lotniczych. Jeśli udało mi się trafić na tanie loty, kupowałam bilet i dostosowywałam termin podróży do ceny. Od dawna mam spisaną listę miejsc, które chciałabym w swoim życiu odwiedzić (lista oczywiście wciąż jest aktualizowana o nowe pozycje :-)). Co jakiś czas wchodziłam na strony tanich linii lotniczych, sprawdzając ofertę na konkretne kierunki.

Jeśli nie muszę – nigdy nie szukam lotów w konkretnym terminie – daty wybieram raczej orientacyjnie, aby móc później przesuwać dni i sprawdzać różne kombinacje wylotów i powrotów. W taki sposób najłatwiej znaleźć naprawdę dobrą ofertę! Nigdy też nie kupowałam biletów przez wyszukiwarkę lotów – zawsze robię to bezpośrednio przez stronę przewoźnika.

W ciągu ostatnich dwóch lat moje podejście do planowania podróży bardzo się zmieniło. Dzięki pracy w liniach lotniczych i biletom pracowniczym, cena biletów już mnie nie ogranicza. W dowolnym momencie mogę lecieć, gdzie tylko mi się zamarzy, zawsze w podobnej cenie. Ogranicznikiem jest więc już tylko budżet i urlop 🙂

Planowanie podróży – od czego zaczynam?

Zazwyczaj, jeśli decyduję się na podróż i zakup biletów, wiem już dokładnie, gdzie chcę lecieć. Planowanie podróży zaczynam więc zawsze od zakupu biletów lotniczych. Kolejnym etapem planowania jest przeprowadzenie konkretnego research’u  na temat miejsca, do którego lecę. Przeważnie kupując bilety mam już w głowie plan, co chcę w danym miejscu robić, czy zobaczyć. Zawsze jednak przeglądam przewodniki, blogi podróżnicze, sprawdzam zdjęcia z konkretnej lokalizacji na Instagramie.

Nie ukrywam, że Instagram w tej chwili jest dla mnie największym źródłem inspiracji, jeśli chodzi o planowanie podróży. Spisuję listę miejsc, które chce odwiedzić oraz atrakcji, z których chce skorzystać zapisując ich ceny, co pozwala mi rozpocząć planowanie wyjazdowego budżetu. Dopiero, gdy ustalę co chcę robić w danym miejscu, szukam noclegu w odpowiedniej lokalizacji.

Gdzie szukam noclegów?

Wyszukując noclegów korzystam z dwóch wyszukiwarek: booking.com i airbnb. Gdy mam już zarezerwowany nocleg, planuję dojazd z/do lotniska, wykupuję transfery, sprawdzam sposoby poruszania się po mieście, linie metra, ceny, etc. Jeśli decyduję się na wykupienie transferu, zawsze robię to przez stronę lotniska, na które lecę. Daje mi to jakieś takie pozorne poczucie bezpieczeństwa, że firma jest realna i w jakiś sposób zaufana, skoro współpracuje z lotniskiem. Z formalnych rzeczy, organizując wyjazd zawsze wykupuję ubezpieczenie turystyczne. Na wszelki wypadek…

Planowanie bagażu

Gdy załatwię już wszystkie formalności – mam czym lecieć i gdzie spać, zaczynam planowanie bagażu. Mój bagaż zależy od kilku czynników: jak daleko lecę, jaka będzie tam pogoda, na jak długo lecę i, co chcę w danym miejscu robić. Zdarzyło mi się lecieć do Europy z bagażem podręcznym i rejestrowanym, a np. do Tokio tylko z walizką podręczną.

Następnie przechodzę do planowania garderoby, czyli tego, czego najbardziej nie lubię! Łączę ze sobą ubrania, tworząc zestawy, aby na miejscu nie mieć problemu z tym, co na siebie założyć, ale także po to, żeby nie zabierać niepotrzebnych rzeczy. Wybieram ubrania, które założę na podróż. Dokupuję brakujące rzeczy i … czekam do ostatniego dnia z pakowaniem walizki. Szczerze nie znoszę się pakować, dlatego zawsze robię to w ostatniej chwili – niekiedy w dniu wyjazdu. Wiem jednak, że niczego nie zabraknie dzięki wcześniejszym przygotowaniom garderoby i niezbędnym zakupom. Po spakowaniu bagażu przytulam kota i ruszam w świat spełniać kolejne marzenia!

 

You may also like

Zostaw komentarz