Home Nowy Jork Nowy Jork w 3 dni – co zobaczyć? Gotowy plan

Nowy Jork w 3 dni – co zobaczyć? Gotowy plan

by Paula Simińska
1,4K wyświetleń

O podróży do Nowego Jorku marzyłam od dziecka, czyli odkąd po raz pierwszy obejrzałam Kevina samego w Nowym Jorku 🙂 Przez wszystkie lata zobaczyłam całą masę filmów i seriali z Nowym Jorkiem w tle, mając swoje ulubione miejsca w tym mieście, zanim w ogóle je odwiedziłam! Wiedziałam doskonale, co chce zobaczyć, gdy odwiedzę Nowy Jork. Kiedy już spełniłam swoje marzenie i poleciałam do Wielkiego Jabłka, jak nazywany jest NYC odniosłam wrażenie, że znam to miasto, że czuję się, jakbym już tu kiedyś była. Dziesiątki obejrzanych filmów zrobiły swoje. Naprawdę sporo wiedziałam o tym mieście. Choć w Nowym Jorku byłam niecałe 3 dni, uważam, że zobaczyłam całkiem sporo. Oczywiście całkiem sporo, jak na 3 dni 😉 Przygotowałam dla Was gotowy plan – przewodnik, według którego zwiedzałam miasto.

Zwiedzanie Nowego Jorku

9/11 Tribute Memorial

Zwiedzanie Nowego Jorku rozpoczęłam od Financial District i Wall Street, gdzie mieszkałam. Mój hotel zlokalizowany był 2 minuty od One World Trade Center – oczywistym było więc, że właśnie od tego miejsca rozpocznę eksplorowanie miasta. O ile nie ma słowa przesady, w stwierdzeniu, że dźwiękiem Nowego Jorku jest hałas syren i samochodowych klaksonów, tak w tym jednym miejscu jest jakoś tak spokojniej. Jakby życie się tu zatrzymało (co po części jest prawdą), a Nowy Jork zwalniał. Dwie ogromne fontanny, zbudowane na kształt i w miejscu zburzonych w 2001 roku bliźniaczych wież WTC robią przeogromne wrażenie. Serio. Te wielkie dziury w ziemi, cisza wokół i szum spływającej do tych dziur wody tworzą warunki idealne do zadumy. Mnie w zadumę wprawiły. Wiecie, że moim największym, ale takim największym dziecięcym marzeniem związanym z Nowym Jorkiem był taras widokowy zniszczonych WTC? Stojąc tam, myślałam, o tych wszystkich ludziach, którzy zginęli, o tych, którzy próbowali ich ratować, o tych, którzy byli w pobliżu w dniu ataku i widzieli tę tragedię na własne oczy. O tym, co ja robiłam, gdzie byłam, co czułam widząc w TV płonący symbol Nowego Jorku (też tak macie, gdy wspominacie ten straszny dzień?). I poza ogromnym żalem, przerażeniem i strachem czułam wtedy – lata temu – i teraz stojąc przy fontannie coś, czego nie lubię najbardziej – rozczarowanie. Uświadomiłam sobie bowiem, że nigdy nie spełnię swojego największego marzenia z dzieciństwa…

Wall Street & Charging Bull
Kolejnym miejscem, które zobaczyłam była nowojorska giełda Wall Street ze słynnym gmachem i mosiądzowym bykiem stojącym nieopodal. Legenda głosi, że dotknięcie genitaliów byka (co oczywiście uczyniłam!) przynosi finansowy sukces. Nowojorskiego byka za maskotkę swego zawodu uważają maklerzy giełdowi. Charging Bull – bo tak brzmi jego nazwa – znajduje się na terenie Bowling Green Park i jest oblegany przez turystów. Jeśli więc chcecie fotkę, polecam przyjść wcześnie rano, aby uniknąć tłumów.


Staten Island & Statua Wolności
Od nowojorskiego byka jest już tylko przysłowiowy rzut kamieniem do Battery Park – parku zlokalizowanego bezpośrednio nad rzeką Hudson. Warto tam zajrzeć ze względu na fajne widoki. Przez park dojdziemy również do South Ferry (przystanek metra Whitehall Street linia 1 oraz R, W) znajdującego się naprzeciw parku, skąd odpływa bezpłatny prom (Staten Island Ferry Boat) na wyspę Staten Island, skąd widać Statuę Wolności i przepiękną panoramę Manhattanu. Prom odpływa co pół godziny przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Przed wycieczką możecie sprawdzić rozkład promu.
Prom z South Ferry na Manhattanie do Staten Island płynie 25-30 minut i przepływa w pobliżu Statuy Wolności, którą widać z prawej strony burty (w drodze powrotnej z lewej). Ważną informacją jest to, że prom nie płynie pod samą Statuą, a w drodze powrotnej przepływa jeszcze dalej od niej. Jeśli więc chcecie zrobić fotki, zaplanujcie to w drodze na Staten Island. Najlepszym miejscem do zdjęć będzie górny balkon po prawej stronie burty.  Po dopłynięciu do wyspy trzeba opuścić prom, ponieważ powrót odbywa się innym, do którego trzeba się przesiąść. Jeśli pospieszymy się z przesiadką, podróż w tą i z powrotem odbędziemy w godzinę. Sam prom, mimo wielu turystów i mieszkańców (nowojorczycy dopływają nim codziennie do miasta) na każdym rejsie, nie jest bardzo zatłoczony. Podzielony jest też na dwie części – zadaszoną, w której jest troszkę cieplej i tak nie wieje, oraz otwartą, gdzie jest chłodniej, ale są zdecydowanie lepsze widoki. Na pokładzie promu znajdują się też toalety, mini bar oraz bezpłatne Wi-Fi! 🙂


DUMBO & Brooklyn Bridge
Podczas mojego 3-dniowego pobytu jedynym miejscem poza Manhattanem, które udało mi się zobaczyć był Brooklyn, który bardzo chciałam odwiedzić ze względu na zabudowę, piękne kadry (DUMBO) oraz przede wszystkim Most Brookliński. Jak się tam dostać? Najszybciej metrem! Z Wall Street polecam dwie opcje. Jeśli chcecie dojechać bezpośrednio do Brooklyn Bridge najszybszą trasą będzie podróż ze stacji Wall Street Station linią nr 2 lub 3 do stacji Borough Hall na Brooklynie. Stacja ta znajduje się 6 minut od Mostu Brooklińskiego. Spacer Mostem Brooklińskim zrobił na mnie największe wrażenie podczas pobytu w NYV (no dobra, jeszcze WiFi na dachu Top of The Rock🤷🏻‍♀️). Spacerując promenadą przez most, mijając tych wszystkich ludzi i z każdym krokiem będąc coraz bliżej Manhattanu, którego wieżowce z pozycji mostu wydawały się dostępne na wyciągnięcie ręki miałam ochotę skakać z radości i płakać ze szczęścia i wzruszenia (co w sumie robiłam). Serio! Nigdy nie zapomnę tego momentu – to był najważniejszy spacer w moim życiu.

 

Jeśli macie więcej czasu do spędzenia na Brooklynie, polecam spacer po okolicy lub dojazd linią F ze stacji Jay St – MetroTech do stacji York Street Subway, znajdującej się tuż przy słynnym DUMBO. Czym jest właściwie to DUMBO? Okolica na Brooklynie położona między Manhattan Bridge, a Brooklyn Bridge. DUMBO (skrót od Down Under the Manhattan Bridge Overpass) to poprzemysłowa dzielnica z głośnymi pociągami, brukiem na uliczkach i bogatymi loftami w pofabrycznych budynkach. Właśnie w DUMBO znajduje się słynny, nowojorski kadr między czerwonymi kamienicami z Mostem Manhattańskim i Empire State Building w tle. Kto oglądał Gosspi Girl, zna ten kadr doskonale, bo właśnie w tym miejscu mieszkał serialowy Dan Humphrey. Jeśli staniemy na środku ulicy i dobrze ustawimy kadr, między „nogami” mostu dojrzymy w tle majestatyczny Empire State Building. Mnie osobiście ten widok zachwycił. Podobnie, jak ten z parku DUMBO „ukrytego” pod samym Manhattan Bridge. Panorama Manhattanu z tego miejsca z dwoma mostami po bokach zapiera dech w piersiach – szczególnie wieczorem!

TriBeCa

Wyjście z Mostu Brooklińskiego prowadzi wprost do klimatycznego parku City Hall Park, gdzie możemy odpocząć po emocjonującym spacerze 🙂 Tuż obok – u skrzyżowania SoHo i Financial District znajduje się TriBeCa (od Triangle Below Canal Street), czyli część Dolnego Manhattanu ograniczona ulicami: Canal Street, West Street, Courtlandt Alley, Broadway, Chambers Street. W tym miejscu znajduje się inny, słynny, instagramowy kadr.

Yukinori Hasumi/Getty Images

Flatiron Building
Zmierzając pieszo w kierunku widocznego na niebie Empire State Building mijamy okolice z pysznym jedzeniem, jak Chinatown, czy Little Italy, a także West Village, gdzie znajduje się dom serialowej Carrie Bradshaw (66 Perry St.). Mijając kolejno Washington Square i Union Square dochodzimy do charakterystycznej dla Nowego Jorku budowli, jaką jest Flatiron Building, stojący na trójkątnej działce u zbiegu ulic Broadway, 23th Street oraz Fifth Avenue, czyli słynnej Piątej Alei. Nazwa budynku odnosi się do podobieństwa kształtu budynku do żelazka, a sam Flatiron Building jest jedną z 5 najbardziej rozpoznawalnych budowli w Nowym Jorku. W pobliżu „żelazka” po jego lewej stronie stojąc przodem do budynku,  znajduje się Madison Square Park, który polecam odwiedzić ze względu na usytuowanie i piękne kadry.

Empire State Building
Kilka minut dalej dochodzimy wreszcie do innego symbolu Nowego Jorku – Empire State Building, którego nazwa pochodzi od przydomku stanu Nowego Jorku, który brzmi właśnie Empire State. Jest jednym z 5 najwyższych budowli w całych Stanach Zjednoczonych. Budynek ten ma również jeden z najpopularniejszych tarasów widokowych na świecie (na 102 piętrze!), choć ja przyznaję, że jeszcze tam nie byłam 😉 Cały budynek został wybudowany i oddany do użytku po 410 dniach od rozpoczęcia budowy! Co tydzień przybywało około 4,5 piętra, a czasami nawet 14 pięter w 10 dni! W trakcie budowy zginęło 5 pracowników. Ciekawostką jest to, że Empire State Building ze względu na swoją wysokość pełni rolę piorunochronu, w który każdego roku uderza około 100 piorunów.
Madison Square Garden
Kilkadziesiąt metrów po lewej stronie od Empire State Building stoi słynna hala sportowo-widowiskowa – Madison Square Garden, na której odbywają się najważniejsze mecze koszykówki i hokeja na lodzie, walki bokserskie oraz koncerty największych gwiazd. W 2018 roku właśnie w Madison Square Garden odbyła się 60. ceremonia wręczenia nagród Grammy. Wszystkie najważniejsze walki bokserskie odbywają się tutaj lub w Las Vegas. Mszę w hali prowadził w latach 70. Jan Paweł II.
Grand Central Terminal
Kilkadziesiąt metrów po prawej stronie od Empire State Building znajduje się z kolei jeden z piękniejszych dworców kolejowych na świecie – Grand Central Terminal. Dworzec jest jednym z ulubionych miejsc scenarzystów w Nowym Jorku – kręcono tu m.in. takie filmy, jak Friends with benefits, Hakerzy, czy Step up 3D. Od sceny na dworcu zaczyna się też pierwszy odcinek serialu Gossip Girl.
The New York Public Library
W pobliżu Grand Central Terminal znajduje się jeden z ważniejszych budynków w Nowym Jorku – gmach Nowojorskiej Biblioteki Publicznej, znanej między innymi z pierwszej, filmowej części Seksu w wielkim mieście. To właśnie tutaj Carrie i Mr Big mieli powiedzieć sobie TAK. The New York Public Library to jedna z największych bibliotek publicznych na świecie i jedna z najważniejszych bibliotek naukowo-badawczych w USA. Gmach Biblioteki robi ogromne wrażenie – jej wnętrza są przepiękne i … takie filmowe!
Rockefeller Center
Kierując się dalej w stronę Górnego Manhattanu, dotrzemy do dwóch kolejnych, kultowych, nowojorskich miejsc. Pierwszym z nich jest Rockefeller Center – kompleks budynków, w którego skład wchodzi między innymi Radio City Music Hall – kiedyś największy i najbogatszy teatr na świecie, w którym występowały takie osobowości, jak Frank Sinatra, czy Ella Fitzgerald oraz GE Building, czyli centralny budynek całego kompleksu. To właśnie podczas jego budowy w 1932 roku wykonana została słynna fotografia Lunch atop a Skyscraper, przedstawiającą budowlańców, siedzących bez żadnych zabezpieczeń na stalowej belce i jedzących lunch. Wieżowiec ten jest siedzibą NBC oraz większości studiów filmowych – tutaj kręcone są takie programy, jak Late Night with Jimmy Fallon♥, Late Night with David Letterman, czy Saturday Night Live. Budynek posiada płaski dach, na którym zlokalizowany jest taras widokowy Top of the Rock z widokiem 360 stopni na Nowy Jork i Empire State Building. Wjeżdżając windą na górę można zobaczyć multimedialną wystawę przedstawiającą budowę wieżowca. Taras widokowy ma 3 piętra, więc można zrobić fajne fotki z różnej perspektywy. Na dachu jest też bardzo dobre WiFi – tak dobre, że udało mi się przeprowadzić transmisję live na Facebooku. No przyznajcie, że to jest WOW! Na takiej wysokości? Jeśli planujecie wjazd na Top of The Rock polecam kupić bilet na dwa wejścia (59$ za osobę), żeby  zobaczyć miasto za dnia i wieczorem – to są zupełnie różne widoki i przeżycia.

 

Pod Rockefeller Center znajduje się lodowisko i słynna choinka, pod którą Kevina odnalazła mama. Iluminację świątecznego drzewka, które ozdabia 45 tyś. ledowych lampek oraz gwiazda z kryształami Swarovskiego, transmituje co roku kilkadziesiąt stacji telewizyjnych! W tym roku mam zamiar zobaczyć je na żywo😈
Times Square
Drugim, bardzo słynnym miejscem, wręcz ikonicznym miejscem w pobliżu Rockefeller Center, tym razem po jego lewej stronie jest Times Square, znajdujący się na skrzyżowaniu Broadwayu i Siódmej Alei. Nazywający się wcześniej Longacre Square plac ten otrzymał swoją obecną nazwę po tym, gdy The New York Times przeniósł swą siedzibę do nowo wybudowanego New York Times Building. To właśnie na Times Square każdego roku organizowana jest uroczystość powitania Nowego Roku, której transmisję przed telewizorami ogląda rok w rok około miliarda (!) widzów + milion nowojorczyków i turystów z całego świata. Times Square podobnie, jak kilka innych miejsc w Nowym Jorku, jest ulubionym miejscem scenarzystów. Kręcono tu między innymi: Kevina samego w Nowym Jorku (mama Kevina prosiła dwóch policjantów o pomoc w odnalezieniu syna, po czym pognała pod choinkę w Rockefeller Center), Vanilla Sky (plac został zamknięty na 3 godziny, gdy Tom Criuse grał kultową scenę na pustym Times Square), Spider Man’a (tytułowy bohater w walce z Zielonym Goblinem ratuje tu życie Mary Jane), King Kong’a (goryl niszczy budynki w pobliżu placu). Tutaj też odbywa się najpopularniejszy, poranny amerykański program Good Morning America.

Z Times Square mamy już tylko rzut kamieniem do teatrów na Broadway’u. Podobno, co wieczór w specjalnych kioskach na skwerze można „za grosze” kupić bilet na dzisiejszy, wieczorny spektakl w jednym z teatrów. Podczas najbliższej wizyty w Nowym Jorku spróbuję się o tym przekonać na własnej skórze 😉
Fifth Avenue
Będąc na Times Square tylko kilka przecznic dzieli nas od Piątej Alei i Central Parku. Tuż przy parku, po prawej stronie znajduje się Trump Tower – imponujący wieżowiec Donalda Trumpa. Nie zdziwcie się, gdy przed wejściem zobaczycie pikietujących jego zagorzałych przeciwników. Chwilę później dojdziemy do najsłynniejszego sklepu z biżuterią na świecie – Tiffany’ego. Przed witryną tego sklepu filmowa Holly Golightly wystrojona w elegancką suknię jadła śniadanie u Tiffany’ego. Na 4 piętrze budynku swą lokalizację ma niezwykłe dla fanów Audrey Hepburn miejsce – Blue Box Cafe, czyli kawiarnia w charakterystycznym kolorze Tiffany Blue, w której śniadania jadła sama Audrey we własnej osobie. Niestety nie można tam się dostać z tzw. ulicy – stolik trzeba zarezerwować nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.
Tuż za sklepem Tiffany’ego mieści inny kultowy sklep – Apple. To najpopularniejszy sklep marki Steve’a Jobsa – tu mają miejsce wszystkie premiery nowych produktów oraz kilkudziesięcio-metrowe kolejki.
Vis-a-vis sklepu Apple stoi najpięknieszy według mnie hotel na świecie – Plaza Hotel. Oczywiście nie omieszkałam wejść do środka, sprawdzić, czy jest tak pięknie, jak w scenach z Kevina. Jest pięknie! Inaczej, bo jednak od kręcenia filmu minęło 25 lat, ale pięknie. Następnym razem muszę spędzić tam więcej czasu, pijąc herbatę w hotelowej restauracji-oranżerii. Plaza Hotel również znany jest z wielu filmów i seriali: w Seksie w wielkim mieście Mr Big wydawał przyjęcie zaręczynowe z Nataszą, był tu też z Carrie na weselu przyjaciela Mirandy i jej dekoratorki wnętrz. Bohaterki Ślubnych Wojen dosłownie się pobiły o to, która urządzi swoje wesele w Plazie. Kevin będąc samym w Nowym Jorku mieszkał w hotelu Plaza. Tutaj nocowali też bohaterowie filmu 2 miliony dolarów napiwku. Apartament Plazy pojawił się też w scenie Wielkiego Gatsby’ego.

Central Park
Wchodzimy w końcu do kulminacyjnego punktu naszej wycieczki – Central Parku. Wchodząc do parku od strony skrzyżowania W 59th St i Piątej Alei, tuż za wejściem po prawej stronie znajduje się Inscope Arch – mostek/grota, czyli słynna miejscówka z Kevina, gdzie spotkał on po raz pierwszy Panią z gołębiami. Vis-a-vis groty jest staw The Pond, z kolejnym kostkiem, z którego widać sam staw oraz cudowny Plaza Hotel. To właśnie przy tym stawie Kevin wręczył kobiecie z gołębiami jedną z turkawek, które dostał od pana Duncana i właśnie widok z tego miejsca na Plaza Hotel jest pokazany w filmie, gdy tata Kevina dostaje rachunek za pokój i krzyczy na syna. Między Inscope Arch, a The Pond znajduje się Overlook Rock, czyli głaz, z którego można zrobić fantastyczne zdjęcia Central Parku z drapaczami chmur w tle. Idąc dalej w głąb parku dojdziemy do parkowego lodowiska, również wielokrotnie pokazywanego w filmach i serialach. Z miejsc, które jeszcze polecam zobaczyć w Central Parku to Bethesda Terrace i Bethesda Fountain. Bethesda Terrace to schody, po których Kevin uciekał przed bandytami, chowając się finalnie w kufrze karety, stojącej przy fontannie (swoją drogą fontanna ta jest mylona z tą z serialu Przyjaciół, która została wybudowana w studio na potrzeby serialu). Jest to również miejsce dobrze znane fanom Gossip Girl – tutaj właśnie Chuck i Blair wzięli ślub, zanim aresztowała ich policja. Tuż obok znajduje się kolejny, tym razem wiekszy staw – The Lake (przyznajcie, że nazwy nie są zbyt wymyślne 😉 ). Można tu wypożyczyć łódkę i popływać po stawie z pięknymi widokami na otaczające park drapacze chmur.

Ostatnią miejscówką, którą zobaczyłam i, którą Wam polecam jest Imagine Mosaic – miejsce upamiętniające Johna Lennona. Ciekawostką jest to, że memorial zlokalizowany jest dokładnie na wprost Dakota Apartments, gdzie Lennon żył przed śmiercią i, gdzie został zamordowany. Przy mozaice zazwyczaj zbierają się fani muzyka, składają kwiaty i słuchają muzyki Lennona. W tym miejscu zakończyłam swój spacer po Central Parku, widząc niecałą połowę tego kolosa. Kolejnym razem spróbuję zobaczyć go w całości!

bezpłatny internet w Nowym Jorku

W Nowym Jorku w wielu miejscach możecie złapać bezpłatne WiFi. Jest ono na każdej stacji metra i w większości knajp. Bezpłatny internet jest też w wielu parkach i na publicznych skwerach – wystarczy połączyć się z odpowiednia siecią.
W Central Parku, Bryant Parku i w okolicy DUMBO dostępna jest bezpłatna sieć: DwtwnAllianceFreeWiFi
Lista miejsc, w których można skorzystać z bezpłatnego internetu:

  • kioski LinkNYC: LinkNYC Free WiFi
  • Każda stacja metra: TransitWirelessWiFi
  • Park Bowling Green (na Wall Street, tuż przy byku – Charging Bull)
  • Plac przed 7 WTC (niedaleko 9/11 Memorial)
  • The Battery Park (stąd odpływają promy na Staten Island)
  • City Hall Park (Financial District)
  • Prom Staten Island Ferry Boat

Rzućcie okiem na pozostałe wpisy z USA i Nowego Jorku!

⤀ Wiza do USA krok po kroku

⤀ Jak samodzielnie zorganizować wypad do Nowego Jorku?

Zobacz też