Londyn – poruszanie się po mieście

by Paula Simińska
552 views

#komunikacja miejska w Londynie

Londyn to ogromne miasto. Żeby nie marnować czasu, szczególnie podczas krótkiego, weekendowego wypadu, warto zapoznać się wcześniej z komunikacją miejską, która w Londynie jest naprawdę dobrze rozwinięta. Co wybrać – metro, czy piętrowy autobus? Ile kosztują bilety? Poniżej wszystkie informacje o komunikacji miejskiej w Londynie.

Londyn – poruszanie się po mieście

Metro w Londynie

Londyńskie metro, zwane tu tube (od charakterystycznego kształtu starych tuneli) to zdecydowanie fundament komunikacji miejskiej w Londynie. Ma 12 linii o łącznej długości 408 km i aż 275 stacji. Metro czynne jest od 5.30 do 0.30 (pn-sb) i 6.30-23.30 w niedzielę. Pociągi przyjeżdżają na stację co kilka minut. Każda linia ma swoją nazwę i kolor ułatwiający orientację. Zdecydowanie to najlepszy sposób na poruszanie się po Londynie – miasto jest zbyt duże, żeby wszędzie chodzić pieszo, a metrem naprawdę można dojechać w każde miejsce. Poza tym linie londyńskiego metra są naprawdę świetnie zaplanowane i przemyślane, i gwarantuję, że po kilku minutach zapoznawania się z mapą i tablicami informacyjnymi na stacji, nie będziecie mieli problemu z poruszaniem się metrem.

Polecam Wam też zajrzeć na stronę londyńskiego metra i zapoznać się zarówno z liniami, jak i stacjami jeszcze przed wyjazdem do Londynu – na tej stronie jest to naprawdę fajnie pokazane.

Piętrowe autobusy

Uzupełnieniem komunikacji miejskiej w Londynie są czerwone autobusy piętrowe double-decker, które stanowią jeden z symboli miasta. Na terenie Londynu w dni robocze działa aż 700 linii, przewożących 6 mln ludzi dziennie (wielu z nich to oczywiście turyści). Jeśli chcecie się przejechać piętrowym autobusem dla samych wrażeń, polecam linię #15 na odcinku Trafalgar Sq do Tower.

Poza świetną trasą, dodatkową atrakcją jest fakt, że linię tą obsługują stare, niemalże 50-letnie piętrusy legendarnej marki Routemaster. Punktem węzłowym linii nocnych jest Trafalgar Sq.

Prom

Podczas ostatniego pobytu w Londynie miałam na zwiedzanie miasta tylko kilka godzin, z czego większość miejsc, które chciałam zobaczyć, widziałam poprzednim razem. Postanowiłyśmy więc z koleżanką, że spędzimy tych kilka godzin spokojnie – podziwiając miasto z pokładu promu. I właśnie ten prom chciałabym Wam polecić. Nie kosztuje mega drogo, a jest naprawdę przyjemną opcją zwiedzania miasta. Prom odpływa z różnych punktów mniej więcej co 20 minut (w zależności od przewoźnika). Dokładny cennik i rozkład znajdziecie tutaj. Poniżej mapka trasy:


Bilety na komunikację miejską

Londyn podzielony jest na 9 stref biletowych. Opłata za przejazd jakimkolwiek środkiem komunikacji publicznej uzależniona jest od tego, przez ile stref chce się przejechać. We wszystkich ośrodkach komunikacyjnych obowiązują te same bilety. Najrozsądniejszą opcją biletową jest zakup karty miejskiej Oyster (kupuje się ją w sklepach z pamiątkami, doładowuje na stacjach metra). Wyrobienie karty kosztuje 5 funtów, doładowywać ją można za różne kwoty. Przyznam szczerze, że właśnie komunikacja miejsca w Londynie jest chyba najdroższa – wydałam na nią więcej niż na bilety lotnicze.

Ważne! W Londynie obowiązuje ruch lewostronny, co oznacza, że trzeba być bardzo uważnym podczas przechodzenia przez ulicę. Mimo napisów na jezdni przypominających, w którą stronę należy spojrzeć przed wejściem na drogę, europejski nawyk zostaje i ludzie pakują się prosto pod londyńskie taksówki i piętrowe autobusy. Cud, że wróciłam z Londynu w całości!

 

You may also like

Zostaw komentarz