Alberobello – włoska wioska smerfów

by Paula Simińska
223 views

Jeżeli planujecie podróż do włoskiej Apulii nie możecie pominąć na swej trasie bajecznej krainy, jaką jest Alberobello. Zaufajcie mi na słowo – jeszcze w takim miejscu nie byliście!

Czym są Trulli?

Tuż po wyjściu z autokaru, na środku wąskiej uliczki nie widać jeszcze magii tego miejsca, ale po 5 minutach zagłębienia się w miasteczko przecierałam oczy ze zdumienia! Otóż moim oczom ukazała się prawdziwie bajkowa kraina – maleńkie, białe domki ze śmiesznymi, kamiennymi dachami w kształcie stożka. Te urocze, okrągłe domki nazywają się trulli. Alberobello i jego okolice to jedyny rejon na świecie, gdzie zobaczyć możemy tego typu zabudowę, a właściwie całą wioskę, bowiem w samym Alberobello znajduje się ich aż 1000, przez co miasteczko trafiło na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Co roku miliony turystów przyjeżdżają zobaczyć na własne oczy tę bajkową krainę, co potwierdzają dziesiątki sklepików z pamiątkami oraz restauracje czynne nawet w trakcie siesty.

JAK DOTRZEĆ DO ALBEROBELLO?

Do Alberobello dojedzicie bezpośrednio z Bari lub Monopoli autobusem firmy FSE za około 5 euro w jedną stronę. Autobus odjeżdża z przystanku w pobliżu dworca głównego w Bari i Monopoli. Poranne autobusy odchodzą o 8:30 i 10:00. Kolejny dopiero około 13:00. Bilet można kupić w automacie na dworcu (Bari), w kasie po lewej stronie od przystanku (Monopoli) lub u kierowcy.

Przystanek w Monopoli

You may also like

Zostaw komentarz