TRAVELDIARY

FENOMEN AIRBNB

O Airbnb dowiedziałam się kilka miesięcy temu z poradnika ze wskazówkami dotyczącymi podróży do NYC (tak, ciąglę ją planuję 🙂 ). Z początku opcja ta wydawała mi się absurdalna, jednak coraz więcej pozytywnych opinii znajomych mi osób spowodowało, że postanowiłam dowiedzieć się o Airbnb nieco więcej i spróbować.

jak to działa?

Choć w Polsce portal ten swoją popularność dopiero zdobywa, Airbnb powstało już w 2008 roku, kiedy to dwóch projektantów mających ‚kawałek’ wolnej przestrzeni ugościło trzech podróżników szukających noclegu. Dzisiaj, miliony gospodarzy i gości decyduje się na założenie bezpłatnego konta Airbnb, aby zaoferować swoją przestrzeń innym oraz korzystać z unikalnych oferty na całym świecie. Wśród nich jestem również ja, choć narazie tylko jako gość 🙂

Na Airbnb, dzięki spersonalizowanym profilom nie ma dwóch takich samych podróżników, czy gospodarzy. Po zalogowaniu, przed rezerwacją danej kwatery możemy sprawdzić opinie poprzednich gości danego gospodarza, jak również prześledzić jego profil, który – dla potwierdzenia tożsamości – połączony jest z innymi kontami social media, takimi jak Facebook. Przed rezerwacją mamy również możliwość kontaktu z samym gospodarzem. Airbnb nie udostępnia jednak publicznie pełnych danych użytkowników, dzięki czemu możemy czuć się bezpieczni o swoje dane.

W wyszukiwarce Airbnb możemy znaleźć naprawdę przeróżne oferty – całe domy, własne pokoje, a także pokoje współdzielone na każdą kieszeń. Gospodarze szczegółowo opisują swoje oferty, załączając zdjęcia oraz wyszczególniając udogodnienia takie, jak np. wifi (obecnie bardziej pożądane niż oddzielna łazienka 🙂 ).  Po skorzystaniu z oferty zarówno gość, jak i gospodarz wystawiają sobie wzajemnie recenzje z pobytu.

bezpieczeństwo

Airbnb dosyć mocno weryfikuje profile i oferty, zapewnia intuicyjny system wiadomości oraz gwarantuje bezpieczną i zaufaną platformę do przesyłania i otrzymywania należności, które uiścić należy podczas rezerwacji. Portal dba o bezpieczeństwo użytkowników, dlatego wprowadziło takie funkcje, jak Zweryfikowany Dokument, czy publiczne recenzje. System wiadomości, mimo połączenia Airbnb z innymi kontami social media użytkowników, ogranicza komunikację gospodarza z gościem wyłącznie do Airbnb, dzięki czemu nasze dane kontaktowe pozostają ukryte do chwili potwierdzenia rezerwacji. Szczegółowe informacje dotyczące oferty i zasada działania znajdziecie na stronie airbnb.pl. Zajrzycie tam, bo naprawdę warto. Możecie spróbować z pierwszą rezerwacją w Polsce – zobaczycie wówczas, jak to wszystkie działa zanim zdecydujecie się na ofertę zagraniczną.

My po raz pierwszy skorzystaliśmy z Airbnb podczas podróży do Paryża. Dosyć szybko znaleźliśmy odpowiadający nam nocleg – przekonała nas lokalizacja, opinie użytkowników oraz wifi 🙂 Za 4 noce, w osobnym pokoju dwuosobowym z łazienką zapłaciliśmy niecałe 200 euro. Uważam,  że to bardzo uczciwa cena jak na Paryż i warunki, które mieliśmy na kwaterze. Nie ukrywam, trochę przerażała mnie wizja spania w mieszkaniu obcych ludzi, jednak nasz gospodarz skutecznie rozwiał  moje wątpliwości już podczas naszego pierwszego spotkania 🙂 Także, jeśli szukacie taniego noclegu w Paryżu – w fajnej lokalizacji i u świetnych gospodarzy – dajcie znać, z przyjemnością polecę Wam nasz nocleg!

Brand_Case_Study3

Korzystaliście z airbnb? Co sądzicie o takiej formie wynajmu noclegu? Dajcie znać, jeśli możecie polecić jakieś fajne kwatery za granicą!

You Might Also Like

  • Jeszcze nie korzystałem, ale zawsze tam zaglądam na pierwszym miejscu, jak chcę gdzieś jechać. Zwykle chcę jechać na weekend, a tam ciężko coś znaleźć na weekend jak ma się konkretne wymagania, bo często podana jest minimalna ilość dni, np. 3 – wtedy weekend odpada. Ale sama idea jest świetna i na pewno kiedyś skorzystam!

  • Maciej P

    Ja korzystałem z airbnb w tym roku przy okazji podróży do Aten. Spokojnie mogę polecić mieszkanie które wynajmowałem „Refurbished apartment in athens” gospodarz Michalis. Za 7 nocy za 4 osoby i dziecko zapłaciliśmy 195€ , Mieszkanie 50m2, 15 minut komunikacją od Akropolu. Generalnie same super wrażenia. Też korzystaliśmy z airbnb pierwszy raz. Generalbie polecam.

  • Słyszałam już o czymś takim podczas zeszłorocznego wyjazdu do Bułgarii, ale nie dysponowałam wówczas jakimiś większymi szczegółami. Muszę przyznać, że to całkiem fajna forma poszukiwania noclegów i, jak widzę, całkiem sprawdzona. Dobrze wiedzieć, że coś takiego w ogóle istnieje. Pozdrawiam 🙂

  • Ola

    Korzystam niemal podczas każdej podróży 🙂 w Rio udało mi się znaleźć hostel z widokiem na Głowę Cukru jak w 5-gwiazdkowym hotelu, warto!