PRZEPISY/ PRZETWORY/ ŚNIADANIE

DŻEM TRUSKAWKOWY Z KAWAŁKAMI OWOCÓW

Sezon na truskawki trwa. Teraz – kiedy ich cena już trochę spadła, jest najlepszy moment, żeby wykorzystać ulubione owoce do przygotowywania domowych przetworów „na zimę”. Jeszcze niedawno byłam przekonana, że raczej nie będzie mnie kręcić robienie weków na zimę i pewnie zawsze będę korzystać z przetworów przygotowanych przez moją mamę. Wystarczyła jednak jedna asysta przy robieniu dżemu u mamy, żeby zobaczyć, jakie to proste i złapać przysłowiowego bakcyla. W zeszłym roku dzieliłam się z Wami przepisem na domowy dżem brzoskwiniowy. Teraz pora na ten najlepszy, czyli dżem truskawkowy z kawałkami owoców. Mój przepis jest banalnie prosty, a dżem robi się naprawdę szybko. Ja zrobiłam tego dżemu sporo, ale dziś przedstawię proporcje na kilka słoiczków.

DŻEM TRUSKAWKOWY Z KAWAŁKAMI OWOCÓW

Print Recipe

Ingredients

  • 2 kg świeżych, dojrzałych truskawek (muszą być słodkie)
  • 0,5 kg cukru (ja użyłam brązowego)
  • 1 opakowanie Żelfix 2:1

Instructions

1

Truskawki myję, odrywam szypułki, odstawiam do wyschnięcia.

2

Suche truskawki przekładam do dużego garnka i ubijam tłuczkiem do ziemniaków do odpowiedniej konsystencji. Dla mnie odpowiednia jest wtedy, kiedy truskawki puszczą dużo soku, ale pozostaną w małych kawałkach - takie dżemy z kawałkami owoców smakują mi bardziej.

3

Dodaję Żelfix i mieszam go z owocami. Tak przygotowane truskawki gotuję na małym ogniu przez ok. 15 - 20 minut, stale mieszając.

4

Po zagotowaniu truskawek dodaję cukier, mieszam wszystko i gotuję jeszcze przez chwilę. W tym czasie na wierzchu owoców powinna pojawić się piana, którą zbieram łyżką.

5

Po zagotowaniu owoców, gotową mieszankę przekładam do ciepłych słoików (podgrzanych gorącą wodą), szczelnie zakręcam i odstawiam do zastygnięcia.


DŻEM TRUSKAWKOWY Z KAWAŁKAMI OWOCÓW DŻEM TRUSKAWKOWY Z KAWAŁKAMI OWOCÓW DŻEM TRUSKAWKOWY Z KAWAŁKAMI OWOCÓW DŻEM TRUSKAWKOWY Z KAWAŁKAMI OWOCÓW

DŻEM TRUSKAWKOWY Z KAWAŁKAMI OWOCÓW

You Might Also Like